LejelovenMenu

Husdyr

Du kan her på siden blive klogere på de ting, som du skal være opmærksom på, når det gælder muligheden for at holde dyr i en lejebolig.

Må jeg holde husdyr?

I lejekontraktens § 10 vil det typisk fremgå, om du må holde husdyr eller ej. Udlejer har her sat kryds ved enten ja eller nej til spørgsmålet om, hvorvidt det er tilladt at holde husdyr. Det er dog ikke blot et spørgsmål om enten eller. I lejekontraktens § 10 kan udlejer, som et særligt vilkår, have angivet specifikt hvilke og hvor mange husdyr, som er tilladt. Det kan eksempelvis være, at det kun er 1 hund og/eller 1 kat, som er tilladt. Udlejer kan også have lavet en begrænsning i forhold til størrelsen - eksempelvis at det kun er små hunderacer, som er tilladte. Det er derfor ikke nok at orientere sig om reglerne for husdyr i lejekontraktens § 10. Tjek altid også lejekontraktens § 11.

Reglerne for husdyr kan også være angivet i din husorden. Husk derfor også at tjekke, hvad der står om reglerne for husdyr i husordenen. Ændres husordenen, mens du bor i lejemålet - eksempelvis fra en tilladelse til et forbud mod at holde husdyr, så husk at en ny regel kun har virkning for fremtiden. Har du et husdyr, som du har fået, mens det var tilladt at holde husdyr, må du fortsat gerne holde det i boligen. Du må dog ikke anskaffe dig endnu et husdyr, efter den nye husorden er trådt i kraft. Læs mere om, hvad en husorden er, og hvad det betyder for dig her.

Hvad er forskellen på husdyr og smådyr?

Ifølge loven forstås husdyr som dyr af en vis størrelse. Hunde og katte er eksempler på husdyr. Dyr som fisk, undulater, hamstere og lignende falder uden for kategorien “husdyr” og betragtes i stedet som det, man kalder “smådyr”. Et forbud mod at holde husdyr er derfor ikke et forbud mod at holde smådyr. Det er tilladt at holde smådyr, hvis ikke andet er aftalt i lejekontraktens § 11 eller husordenen, så længe de ikke generer naboer. Et forbud mod at holde smådyr skal være nævnt som et særligt vilkår i lejekontraktens § 11 eller i husordenen for at være gældende.

Må jeg have besøg af og passe husdyr?

Et forbud mod at holde husdyr betyder ikke, at du ikke må have besøg af husdyr. Er husdyret ofte på besøg, kan det dog i nogle tilfælde vurderes, at det er der så ofte, at det kan betragtes som om, at du alligevel holder husdyr.

Det skal fremgå som et særligt vilkår i lejekontraktens § 11 eller i husordenen, at det ikke er tilladt at passe eller have besøg af husdyr, hvis udlejer ikke vil tillade dette. I afkrydsningsfeltet i lejekontraktens § 10 bruges ordet “holde”, og dette gælder derfor blot forbud mod at holde husdyr og ikke at passe dem.